Keski-Pohjanmaan urheilugaalassa huomioitiin 47 henkilöä tai yhteisöä!
29.1.2020 14:39 Uutiset / Urheilugaala Keski-Pohjanmaa

Sprinttihiihtäjä Joni Mäki palkittiin vuoden keskipohjalaisurheilijana vuodelta 2019

Jonin kuva: Suomen Hiihtoliitto/Jesse Väänänen
Gaalakuvat: Kuvatiimi/Tomi Hirvinen


Malja- ja tervetulopuheen piti puheenjohtaja Lea Kippo-Kovasin

12. Keski-Pohjanmaan Urheilugaala palkitsi vuoden 2019 urheilun menestyjiä ja taustavaikuttajia:

POHTI SKITEAMIN SPRINTTIHIIHTÄJÄ JONI MÄKI NOUSI VUODEN URHEILIJAKSI

Vuodesta 2009 järjestetty maakunnallinen urheilugaala kokosi jälleen kattavan joukon urheilun ja liikunnan ystäviä ja juhlijoita lauantai-illaksi Kokkolan Snellman-saliin. Noin 170 gaalavierasta osallistui liikunnan ja urheilun juhlatilaisuuteen. Urheilugaalassa jaettiin yhteensä 46 eri palkintoa tai huomiointia urheilijoille, valmentajille, seuravetäjille, taustavoimille eri lajeista, kunnista sekä urheiluseuroista.
Juhlapuheen piti tänä vuonna Opetus- ja kulttuuriministeriön liikunnan vastuualueen johtaja Tiina Kivisaari.
Vuoden urheilijana palkittiin sprinttihiihdossa kansainvälisen läpimurron tehnyt Pohti SkiTeamia edustava sprinttihiihtäjä Joni Mäki. Vuoden urheilija palkinto jaettiin jo 52. kerran.
Elämänura-palkinto myönnettiin poikkeuksellisen pitkän ja ansiokkaan uran jalkapallomaalivahtina ja -valmentajana tehneelle KPV-legenda Gunnar ”Gunu” Isosaarelle.

Nuorena urheilijana huomioitiin Suomen nopein mies - Konsta Alatupa Kokkolan Työväen Urheilijoista. Vuoden valmentajana huomioitiin Alatuvan ja nuorten yleisurheilijoiden valmentajana meritoitunut Timo Kultalahti. Kultalahti toimii myös Keski-Pohjanmaan urheiluakatemian valmentajana.

Keski-Pohjanmaan Urheilun Tukijat palkitsi stipendein Tiia Olkkosen, Minna Hollannin, Nathalie Blomqvistin sekä seurastipendillä Pohti SkiTeamin.
Vuoden akatemiaurheilijaksi valittiin keihäänheittäjä Minna Hollannin Kokkolan suomalaisesta lukiosta.
Keskipohjanmaa-lehden myöntämän kultamitalin ansioistaan sai maastohiihtäjä Joni Mäki, hopeakorun yleisurheilija Julia Kivinen, hopeamitalin yleisurheilija Konsta Alatupa sekä tunnustuspalkinnon Jaron B-poikien valmentaja Niklas Vidjeskog.

KESKI-POHJANMAAN URHEILUGAALAN VUODEN 2019 VALINNAT, PALKINTO JA PERUSTELUT:

* VUODEN URHEILIJA: Hiihtäjä Joni Mäki, Pohti SkiTeam
- Mäki teki kansainvälisen läpimurron sprinttihiihdossa. Sijoittui MM-kisoissa hienosti 13. sijalle ja sijoittui
maailmancupissa kolmesti 10. parhaan joukkoon. Kolme henkilökohtaista SM-mitalia sekä
sprinttiviestin SM-hopea parinsa Heikki Korpelan kanssa. Joulukuun Planican maailmancupissa Mäki ja
Hakola sijoittuivat lupaavasti parisprintin osakilpailussa hienosti kolmanneksi.

* VUODEN NUORI URHEILIJA (16-23 v)
: yleisurheilija Konsta Alatupa, Kokkolan Työväen Urheilijat
-
Konsta Alatupa on noussut nopeasti Timo Kultalahden valmennuksessa Suomen lupaavimpien
pikajuoksijoiden joukkoon. Alatupa paransi Kalevan Kisojen mestaruusjuoksussa ennätystään 100 metrillä
10.53:een. Hän saavutti lisäksi 200 metrillä pronssia sekä ylsi edustustehtäviin nuorten alle 23-vuotiaiden
EM-kisoihin Suomen pikaviestijoukkueeseen ja sotilaiden MM-kisoihin.


Konsta Alatupa

* VUODEN VAMMAISURHEILIJA
: urheiluampuja Juha Myllymäki, Kaustisen Pohjan-Veikot
-
Juha Myllymäki on saavuttanut hopeaa para-ampumaurheilun MM-kilpailuissa Australian Sydneyssä. Hän
sijoittui hienosti toiseksi trapin PT1-luokassa. Para-ampumaurheilun MM-kilpailut ovat käynnissä
Australian Sydneyssä. Suomea edustivat trapissa Vesa Järvinen (PT2) ja Juha Myllymäki (PT1). Paratrapissa
luokka PT2 tarkoittaa seisten ampuvia, joilla on kuitenkin alaraajavamma. PT1:ssä ammutaan istuen, yleensä pyörätuolissa.


* VUODEN AIKUISURHEILIJA: yleisurheilija Jukka Kauppila, Kalajoen Junkkarit
-?Sata arvokisamitalia urallaan voittanut ja yhdeksää voimassaolevaa Suomen ennätystä hallussaan pitävä
veteraaniurheilija Jukka Kauppila edustaa jälleen Kalajoen Junkkareita. Viime kesänä kaksi Euroopan
mestaruutta voittanut Kauppila teki paluun Junkkareiden riveihin muutaman vuoden tauon jälkeen. Voitti
kesällä 1500 m:n ja 5000 metrin veteraanimestaruudet ajoilla 4.47,42 ja 17.34,40. Pohjoismaiden
mestaruuden 1500 metrillä ajalla 4.41. Lisäksi Kauppila saavutti viime keväänä maastojuoksun MM-kultaa
Puolan Torunissa 60-vuotiaiden sarjassa. Kauppila on juossut 60-vuotiaiden SE:t 5000 m: 17.15,06 , 10 km
maantiellä: 35.40 ja ½-maraton: 1.19.18. Viime syksynä tuli voitto Frankfurtin maratonilla M60-sarja
2.49.28!

* VUODEN JOUKKUE: FF Jaron B-poikien SM-hopeajoukkue
- Seuran saavuttama nuorten sarjojen SM-mitali on harvinaista herkkua SPL:n Keski-Pohjanmaan
piirin alueella. Joukkue oli yhtenäinen ja hyvähenkinen, joka teki töitä hienolla asenteella koko
kauden. Joukkueen vastuuvalmentajana toimi kuudetta vuotta Niklas Vidjeskog.


B-poikien SM-hopeajoukkueen valmentajana toimi Niklas Vidjeslog

* VUODEN VALMENTAJA: Timo Kultalahti, Kokkolan Työväen Urheilijat, yleisurheilu
- Nuorten urheilijoiden ja erityisesti pikajuoksijoiden arvostettu valmentaja. Suojateista Konsta
tunnetuin Konsta Alatupa on noussut nopeasti Suomen lupaavimpien pikajuoksijoiden joukkoon.
Saavutuksena viime kesältä Lappeenrannan Kalevan Kisoista Suomen nopeimman miehen titteli sekä 200
metrin pronssimitali sekä maajoukkuetehtäviä. Kultalahti on toiminut ansiokkaasti urheiluakatemian
yleisurheilu- ja suunnistusryhmän valmentajana.Timo Kultalahti ja Tero Mäki

* VUODEN URHEILUTEKO
: Hiihtäjä Joni Mäen nousu kansainvälisen tason sprinttihiihtäjäksi Seefeldin
- MM-kisoissa (13.) sekä maailmancupissa kolme kertaa 10:n joukkoon.
Keskipohjanmaa-lehdessä toteutetussa sähköisessä lukijaäänestyksessä Mäki sai annetuista äänistä peräti
351 kpl - 58 %!

* VUODEN AKATEMIAURHEILIJA: keihäänheittäjä Minna Hollanti, Kokkolan suomalainen lukio, GIF
- Alle 19-vuotiaiden pohjoismaiden mestari ennätystuloksella 52.02 naisten keihäänheitossa. Edustus myös Nuorten U20 EM-kisoissa Ruotsin Boråsissa. Kalevan Kisoissa karsiutuminen finaalista. Nuorten SM-kisoista hopeaa tuloksella 51.16.* ELÄMÄNURA -PALKINTO: Gunnar ”Gunu” Isosaari, Kokkolan Palloveikot
- Vuonna 1949 syntynyt Isosaari aloitti pelaajauransa 9-vuotiaana legendaarisen Väinö Paavolaisen jalkapallokoulussa. Vuonna 1967 hän oli juhlimassa A-poikien Suomen mestaruutta.
Isosaari edusti suurimman osan urastaan Kokkolan Palloveikkoja, pelaten kokkolalaisseurassa 18 peräkkäistä kautta, joista 17 kautta Mestaruussarjassa ja kaikkiaan 271 pääsarjaottelua. Kaudella 1969 hän oli mukana voittamassa joukkueen toistaiseksi ainoata Suomen mestaruutta. Jatkoa seurasi vuonna 1971 SM-pronssi, 1973 SM-hopea ja 1975 SM-pronssia. Isosaari pelasi kuusi nuorten maaottelua ja KPV:n menestyksen myötä Europelejä FC Celticiä ja FC Kölniä vastaan. KPV:n lisäksi Isosaari edusti myös Kokkolan Palloseuraa –KPS:aa. Aktiiviuransa jälkeen Isosaari on toiminut muutamia kausia KPV:n maalivalmentajana ja myös juniorivalmennuksen parissa sekä urheiluakatemian maalivahtivalmentajana. Isosaari sai kokea KPV:n uuden nousun takaisin Veikkausliigaan syksyllä 2018. Isosaaren elämänura jalkapallon parissa on jatkunut reilut puolivuosisataa.


Gunnar "Gunu" Isosaari

* LIIKUNNAN JA URHEILUN MAAKUNNALLINEN AVAINVALINTATUNNUS: Nivalan kaupunki
- Nivalan kaupungin omistama Liikuntakeskus Oy tuottaa nivalalaisille monipuolisia ja virikkeellisiä liikuntapalveluja yhteistyössä eri tahojen kanssa. Kaupunki ylläpitää ja kehittää jatkuvasti liikuntapaikkoja ja -alueita mm. jäähallin remontti sekä jalkapallon tekonurmikentät ja on vakiinnuttanut hyvää tuloksia viime vuosina saaneen liikunta- ja elintapaneuvontatoiminnan. Kaupungin liikuntapalveluiden toiminta on keskittynyt liikuntakeskus Uikon läheisyyteen ja liikuntayhtiön tavoitteena on kunnan asukkaiden fyysinen, henkinen ja sosiaalinen hyvinvointi. Liikuntakeskus Oy tukee lisäksi urheiluseurojen sekä erityisliikuntaa järjestävien järjestöjen toimintaa.


Urpo Korkiakoski ja Päivi Karikumpu

* KEPLIN HALLITUKSEN ERIKOISPALKINNOT: Jääkiekon maailmanmestarit Atte Ohtamaa ja Toni Utunen
- Keski-Pohjanmaan alueen kasvatit Atte Ohtamaa, kasvattajaseura Nivala Cowboys, viimeisin maajoukkuesaavutus jääkiekon miesten MM2019.
- Toni Utunen, kokkolalaisen jääkiekkoseura Juniori-Hermeksen kasvattama nuori, kaksi kultaa peräkkäisinä vuosina Nuorten U20 MM2019 ja Nuorten U18 MM2018.

* VUODEN LIIKUNTAKULTTUURITEKO: Kokkolan Jymyn 100-vuotisjuhlanäytökset 16.-17.11.2019
- Keplin hallitus palkitsee tapahtuman, jossa esiintyi lähes 300 seurassa liikkuvaa, aivan sylivauvoista liki 100 vuotiaaseen. Juhlan näytös kuvasi seuran, urheilun ja suomalaisen yhteiskunnan kehitystä eri aikakausilta sekä sen kasvua nykyiseen muotoonsa. Tapahtuman koreografioista vastasivat seuran omat ohjaajat yhdessä ja näin syntyi ikimuistoinen liikuntaelämys. Kaksi loppuunmyytyä näytöstä keräsivät Hollihakaan viikonloppuna noin tuhat silmäparia.* VUODEN TIEDOTTAJA:
Jorma Uusitalo
- Viestintäalan yrittäjä ja pitkän linjan kokenut urheilukirjoittaja, joka on toiminut urheilukirjoittajana aina Perhonjokilaaksossa, Keskipohjanmaa-lehdessä, Kokkola-lehdessä että Kokkolan Sanomissa. Erityisen mielenkiinnon aiheina ovat lentopallo ja jalkapallo, joita hän seuraa ja uutisoi aktiivisesti edelleen. Hän avustaa urheilukirjoittajana valtakunnallisesti eri mediataloja ja Keski-Pohjanmaan Urheiluväen Joululehteen vuosien varrella useita juttuja urheilun laajasta kirjosta. Tällä hetkellä Uusitalo toimii oman yrityksensä CommJob:in kautta mm. sparraten yritysten viestintää. Kriisiviestintä on Jorma erityistä osaamisaluetta. Hän toiminut myös usean vuoden ajan Keski-Pohjanmaan Yrittäjien –lehden toimittajana.

* LIIKKUVA VARHAISKASVATUS -PALKINTO: Ylivieskan kaupunki
- Palkittava on tarttunut aktiivisesti lasten liikkumattomuuden haasteeseen ja lähtenyt toteuttamaan Ilo kasvaa liikkuen –ohjelmaa kaikissa kunnallisissa varhaiskasvatusyksiköissä. Kehitystyö on ollut merkittävää ja muutos on havaittavissa kaikissa yksiköissä. Henkilökunnan osaamista on lisätty yli 20 erilaisella koulutuksella, joista jokainen on saanut poimia aktiivisuusreppuunsa parhaat vinkit. Palkinnon saaja on toiminut alueen edelläkävijänä ja aluejärjestön aktiivisena yhteistyökumppanina Ilo kasvaa liikkuen –ohjelman edistämiseksi alueellisesti ja paikallisesti. Palkinnon vastaanotti varhaiskasvatuksen opettaja
Teija Puumala.

* ANSIOITUNUT SEURATYÖNTEKIJÄ: Caroliina Isomaa, Jeppis Floorball Club
- Isomaa on pietarsaarelaisen salibandyn nuorisotoiminnan kehittämistyön edistäjä, jonka ansiosta kaksikielinen Jeppis Floorball Club on kehittynyt ja kasvanut muutamassa vuodessa salibandyn juonioritoiminnan malliseuraksi. Seura oli mukana aktiivisesti myös Keplin seuramentor-hankkeessa.

* VUODEN NUORISTYÖ: Vetelin Urheilijoiden yleisurheilun nuorisotoiminta
- Seuran nuoret yleisurheilijat ylsivät kakkoseksi yleisurheilun valtakunnallisen seuracupin alle 10.000 asukkaan kuntien sarjassa, jonka finaali oli Alavetelissä 31.8.2019.

* VUODEN URHEILUTAPAHTUMA: Ylivieskan SM-viestit 7.-8.9.2019 , järj. Ylivieskan Kuula ja Kaustisen Pohjan-Veikot
- Tapahtuma oli täysi napakymppi: yleisö ja urheilijat viihtyivät mainosti järjestetyssä tapahtumassa Ylivieskan urheilukentällä. Myös sää suosi syyskuun alun viikonloppua. Pääsylippuja myytiin 2450 kpl kahtena päivänä. Paikalla viihtymässä kilpailijat ja huoltajat mukaan lukien noin 6000 silmäparia!

* VUODEN LÄPIMURTO: Kestävyysjuoksija Nathalie Blomqvist, IK Falken
- Suomen lupaavimpiin kestävyysjuoksijoihin kuuluvan Nathalien upeat juoksut nuorten (U19) EM-kisoissa Boråsissa 4. ja roimat ennätysparannukset 1500 metrillä ja 3000 metrillä. Sijoittui lokakuussa pidetyissä pohjoismaiden maastojuoksun mestaruuskilpailussa pronssille ikäluokassaan.

* VUODEN TERVEYSLIIKUNTATYÖ: Alfame Systems Oy
- Palkittava yritys on aktiivinen henkilöstöään liikunnan pariin kannustava ohjelmistoalan työnantaja Kokkolasta. Yritykseen kuuluu viralliset toimipisteet Kokkolassa ja Helsingissä sekä pari etäpaikkakuntaa Tampere ja Rovaniemi. Yrityksen arvot ovat hakkeruus, yhteistyö, sisukkuus ja henkilöstön hyvinvointi. Sisukkuutta yritys tuo esiin tavoitteiden asettamisessa ja suorittamisessa sekä vähemmän vakavilla tempauksilla, kuten esimerkiksi suorittamalla 82 km leikkimielisen sisupussivaelluksen. Työntekijät osallistuvat innokkaasti eri juoksutapahtumiin, kuten Helsinki Midnight Runiin ja Kokkola City Runiin.

Henkilöstön hyvinvointiin yritys käyttää vuositasolla noin 1800 eur/hlö. Tukemisella yritys on saavuttanut erinomaisia tuloksia työhyvinvointikartoituksissa ja sairauspoissaolot ovat hyvin vähäisiä eli n. 0,8 % työajasta. Alfame Systems on menestynyt Suomen parhaat työpaikat mittauksissa sijoittuen toiseksi pienten työpaikkojen sarjassa ja Euroopassa pienten yritysten listalla sijalle 16.

* Keskipohjanmaa-lehden palkinnot:
Kultamitali:
hiihtäjä Joni Mäki, Pohti SkiTeam
Hopeamitali: yleisurheilija Konsta Alatupa, Kokkolan Työväen Urheilijat
Hopeakoru: yleisurheilija Julia Kivinen, Kaustisen Pohjan-Veikot
Tunnustuspalkinto: Niklas Vidjeskog, FF Jaro

* Lajien nimeämät palkinnot:
Hiihto: Esko Valikainen, Kalajoen Junkkarit/KePHi
Jääkiekko:
Jussi Jokinen All Stars-hyväntekeväisyystapahtuma 10.8.2019, JHT Kalajoki ry
Yleisurheilu:
Timo Kultalahti, Kokkolan Työväen Urheilijat ry

* Kuntien vuoden urheilu-/liikuntateot (12):

Alavieska: Jari Murto, Alavieskan Viri
Haapajärvi: Tapani Keskitalo, Haapajärven Kiilat
Halsua: Jari Kalliokoski, Halsuan Toivo
Kalajoki: Neljä polvea Pernuja - Pernun urheiluperhe
Kannus: Timmitiimi
Kokkola: Fredrik Olaussen, West Coast Ultra Runners
Lestijärvi: Lestijärven Palomiehet ry
Nivala: Miika Tenhunen, Nivalan Urheilijat
Pietarsaari: BTK Halex rf
Toholampi: Markku Ranta-Ylitalo
Veteli: Juha Takala
Ylivieska: Yleisurheilun SM-viestit Ylivieskassa

* Keski-Pohjanmaan Urheilun Tukijoiden stipendit (4):
- Hiihtäjä Tiia Olkkonen, Haapajärven Kiilat
- Moukarinheittäjä Julia Kivinen, Kaustisen Pohjan-Veikot
- Keihäänheittäjä Minna Hollanti, Gamlakarleby Idrottsförening
- Seurastipendi: Pohti SkiTeam ry

Muut huomioimiset:
- Pertti Sarkkinen, Keplin kultainen ansiomerkki

Lisätietoja: Petri Harsunen, aluejohtaja, petri.harsunen(a)kepli.fi, 0400-365 607

   
Urheilugaala Keski-Pohjanmaa
«  Maaliskuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 Tapahtumat
 
 Aikajanatapahtuma
 
 Äänestys
Kategoriat